©2023 Explore360.pl. Właścicielem marki Explore360° jest biuro PRESTIGE TOURS & Incentive Sp z o.o. z siedzibą ul. Lubicz 3 lok. 212 w Krakowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Udostępnij
Wyślij
PDF
Północny Czad | Wyprawa do Ennedi | 14 dni
Podejmij wyzwanie:
- Zalicz prawdziwy offroad po saharyjskich bezdrożach;
- Biwakuj na pustyni pod rozgwieżdżonym niebem;
- Zobacz najciekawsze miejsca Ennedi;
- Wejdź wgłąb kanion Archei – ikony En;nedi
- Pomedytuj pod Alobą – największym skalnym łukiem świata;
- Pospaceruj po pustynnych wioskach odległych od cywilizacji;
- Postaw nogę w Ndżamena — stolicy poza szlakiem.
Terminy
- 09.11.2024 - 21.11.2024
- 01.03.2025 - 13.03.2025
- 08.11.2025 - 20.11.2025
Orientacyjna liczba osób: 6 – 12
Krótko o wyprawie
Program wyprawy
Ceny i świadczenia
Krótko o wyprawie
Krótko o wyprawie
Mamy prawdziwą przyjemność zaproponować wycieczkę, a właściwie prawdziwą wyprawę do mało znanego, a jakże ciekawego Czadu. Nie ma co ukrywać, to biedny kraj, nie zapewnia ani podstawowej infrastruktury, ani dobrych dróg, a w dodatku pełen jest biurokratycznych, absurdalnych ograniczeń. Może dlatego trafia tu bardzo niewielu podróżników i mamy wielką satysfakcję, że do nich należymy.
Głównym celem naszej wycieczki do Czadu jest położony w sercu Sahary masyw Ennedi. Jest to wpisane na listę UNESCO miejsce wyjątkowych krajobrazów, kanionów, skalnych łuków, grzybów i malowniczych oaz. W tych trudnych warunkach mieszkają ludzie utrzymujący się z hodowli wielbłądów i innych zwierząt, a ich przodkowie pozostawili w setkach miejsc rysunki naskalne. Nic dziwnego, że Ennedi należy do naszych najpiękniejszych miejsc świata i zajmuje tam wysoką pozycję.
Wyprawa wymaga pewnej liczby noclegów w namiotach, ale tam, gdzie to możliwe zaplanowaliśmy też inne miejsca. Czasem jednak trzeba przespać się w zwykłym łóżku i wziąć prysznic. Namioty wyposażone są w materace, mają wystarczająco dużo miejsca na nas i bagaże. Proponujemy namioty do pojedynczego wykorzystania dla własnej wygody.
Podróżujemy wygodnymi samochodami 4×4, są to zwykle toyoty. Nie możemy gwarantować zawsze działającej klimatyzacji, ale jak doświadczyliśmy sami, uchylone okna podczas szybkiej jazdy dają dobry efekt. Jak zawsze podczas wypraw Explore 360 lub Prestige Tours zapewniamy wystarczająco dużo miejsca w autach. Każdy ma miejsce przy oknie, a środkowe siedzenie pozostaje puste.
Pełne wyżywienie zapewnia sprawdzony już przez nas kucharz. Jedzenie jest bezpieczne i stosunkowo smaczne, choć proste. W saharyjskich miejscowościach czasem jedyne świeże mięso, które można kupić to kozina, która może smakować doskonale.
Podczas wyprawy do Czadu zachęcamy do trekkingów, gdyż warunki i sceneria do nich jest wymarzona. Jeżeli ktoś nie lubi lub nie zechce chodzić, ma zawsze możliwość poczekania na pozostałych w ładnym miejscu.
Zapraszamy na prawdziwą przygodę, wyprawę do Czadu. Chciałoby się wręcz powiedzieć: Ale Czad!
Program wyprawy
Program
Dzień 1
WYLOT DO CZADU
Dzień przeznaczony na indywidualny przelot do Ndżameny, stolicy Czadu. Możliwość noclegu tranzytowego w zależności od wybranego lotu.
Przelot kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie( po wcześniejszej konsultacji z Organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych.
Dzień 2
NDŻAMENA
Tego dnia zaczynamy realizację wyprawy. Po wylądowaniu w Ndżamenie na lotnisku znajdującym się niemal w centrum miasta jedziemy do naszego hotelu. W tym dniu musimy poczekać na załatwienie kilku formalności umożliwiających nam wjazd w głąb tego biednego, ale fascynującego kraju. Znajdziemy też czas na pospacerowanie po Place de la Nacion, który znajduje się w centrum stolicy Czadu. Na placu są ważne dla kraju pomniki, a w pobliżu mieści się pilnie strzeżony kompleks pałacu prezydenckiego. Miasto leży przy samej granicy z Kamerunem nad rzeką Szari, która uchodzi do bezodpływowego Jeziora Czad. Nasz hotel posiada basen i pod wieczór będzie można schłodzić się po upalnym dniu. Nocleg w Ndżamenie w hotelu.
Dzień 3
NDŻAMENA – REGION GUERA
Rozpoczynamy właściwą wyprawę po Czadzie wyjeżdżając naszymi autami 4×4 zaopatrzonymi na długą podróż do Ennedi. Droga od samego początku jest ciekawa. Widzimy nieprawdopodobnie obładowane ciężarówki, pickupy z ludźmi na pace zmierzającymi w sobie tylko znanych kierunkach, jeźdźców na osiołkach, przydrożnych sprzedawców. Początkowo jest jeszcze zielono, przy okresowych rzekach można zauważyć drzewa mango dające fantastycznie słodkie owoce. Wprawdzie droga jest asfaltowa, jednak liczba dziur woła o pomstę do nieba i spowalnia podróż. Pod wieczór powinniśmy dojechać na biwak w rejon malowniczych gór Guera o wysokości dochodzącej do 1500 m n.p.m. Nocleg w namiotach.
Dzień 4
DROGA DO ABECHE
Poranek zacznie się od malowniczego wschodu słońca nad górami. Po zwinięciu obozu ruszymy do miasta Abeche, które jest ostatnią większą miejscowością przed wjazdem na bezdroża północnego Czadu. Wprawdzie odległość, jeśli chodzi o kilometry, nie jest wielka, to postoje znacznie wydłużają czas przejazdu. Po południu powinniśmy się znaleźć już w tym jednym z większych miast kraju, które jednak przypomina raczej ogromną wioskę. Można powłóczyć się po fascynujących, zapiaszczonych ulicach pełnych egzotyki, osiołków, kóz i straganów z lokalnymi przysmakami. W Abeche ostatnim razem zauważyliśmy sprzedawaną grillowaną szarańczę, jednak nikt z nas nie zdecydował się na degustację. Nocleg w Abeche w lokalnym pensjonacie.
Dzień 5
W KIERUNKU ENNEDI
Opuszczamy resztki asfaltu, zaczyna się prawdziwy offroad, czyli to, co lubimy najbardziej na naszych saharyjskich wyprawach. Wprawdzie posuwamy się wzdłuż wyznaczonego szlaku, to korzystając z dobrych aut, możemy praktycznie wjeżdżać w dowolne miejsca. Na pustyni ważnymi miejscami są studnie, gdzie zatrzymują się niemal wszyscy i gdzie pędzone są zwierzęta z całej okolicy, aby mogły zaspokoić pragnienie. Po postoju w takim miejscu osiągamy Kalait, pustynne, muzułmańskie miasteczko przypominające upadającą mieścinę z Dzikiego Zachodu. Znamy pewną tajemnicę tego miasteczka, skrywającą dobrze ukryty bar z piwem i nieco kiepskim winem. Tajemnicą tą dzielimy się z uczestnikami wyprawy. Czeka nas biwak już w regionie administracyjnym Ennedi, blisko głównego celu naszej wyprawy.
Dzień 6 – 9
ENNEDI
Spędzamy fantastyczny czas, podziwiając najciekawsze miejsca Ennedi. Noclegi spędzamy, biwakując w bajkowo pięknych miejscach pod skałami. Czas spędzony w Ennedi zapisuje się złotymi zgłoskami w naszej podróżniczej księdze. Oto przykładowe miejsca, które zobaczymy podczas wyprawy:
Kanion Archei – ikona Ennedi. W tym skalistym kanionie o niespotykanej urodzie zawsze jest woda. Fenomenem są żyjące tu krokodyle, które przetrwały tysiące lat od czasów, gdy tereny tej części Sahary były wilgotne i zielone. Ennedi to tradycyjne miejsce pojenia wielbłądów, których stada dodają malowniczości temu miejscu.
Aloba – największy skalny łuk świata, jego wysokość ocenia się na ok. 120 metrów. Przechodzimy pod samym łukiem i zwykle biwakujemy w jego sąsiedztwie.
Skała Pięciu Łuków, Słoń, Julia – to kolejne skalne łuki na naszej trasie. Miejsca te można określić jako wyjątkowo piękne.
Manda Gueli – jaskinia z wyjątkowo ciekawymi prehistorycznymi rysunkami naskalnymi. To tylko jedno z kilku zwiedzanych miejsc, w których można podziwiać sztukę naszych przodków.
Labirynt Oyo – skalny labirynt, a właściwie sieć małych kanionów, które jego tworzą. Wędrując po Oyo musimy uważać, łatwo tu stracić orientację i zagubić się w bezmiarze Sahary.
Bachilkele – malowniczy kanion i leżąca w nim oaza pełna palm. Tu można spotkać mieszkańców Ennedi przyprowadzających do wodopoju swoje zwierzęta.
Świeczniki Wiwini – jedno z miejsc, które nam się szczególnie podoba. Skały przyjmują niebywałe, bajkowe kształty i mamy poczucie obecności na innej planecie.
Fada i Kalait – pustynne miasteczka pełne egzotyki, ale też biedy. Po zapiaszczonych uliczkach ludzie poruszają się na osiołkach, momentami nie można dostrzec żadnych śladów współczesności i mamy wrażenie znalezienia się w odległych czasach. Są to też miejsca naszego zaopatrzenia w lane z beczek paliwo, w podstawową żywność, a także… piwo i coca-colę.
Dzień 10
OUARA
Wyprawa do Czadu trafia do miejscowości Ouara. Miejscowość była założona już w XVII wieku przez ważnego władcę regionu Abdel Karima. Otoczona jest skałami i górami, co dawało miejscu znakomite warunki obronne. W miejscowości zachował się szereg budowli i ruin z dawnych czasów i dlatego miejsce to nie jest podobne do innych w Czadzie. Jedziemy dalej, aby spędzić noc w pensjonacie i nacieszyć się prysznicem i normalnym łóżkiem, co po nocach w namiotach nabiera innego wymiaru.
Dzień 11
DROGA DO NDŻAMENY
Droga do Ndżameny. Po postoju na lunch docieramy pod szczególnie piękny skalisty szczyt Ab Touyour. Postój w wiosce u podnóża szczytu. Obszar ten w duże części zamieszkuje plemię Hadżarai mający opinię zdolnych rolników, ale też myśliwych. Mieszkają w tradycyjnych okrągłych chatach w większości pozbawionych prądu elektrycznego. Ich życie niewiele zmieniło się od stuleci i wciąż są to ludzie bardzo biedni. Ostatni biwak na trasie.
Dzień 12
NDŻAMENA
Stolicę Czadu powinniśmy osiągnąć już w ciągu dnia, na tyle wcześnie, by wykąpać się jeszcze w hotelowym basenie i dobrze wypocząć. Tam też czeka nas pożegnalna kolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.
Dzień 13
WYLOT Z NDŻAMENY
Wycieczka do Czadu i realizacja programu dobiega końca w tym dniu. Będziemy mieć jeszcze czas, by podjechać na bazar, a także jedyne stragany, gdzie sprzedaje się pamiątki. Przejazd na lotnisko i wylot. Powrót do Polski z przesiadką (lub przesiadkami) zgodnie z rozkładem lotów, który uczestnik posiada w momencie samodzielnego zakupu biletów.
Dzień 14
POWRÓT DO POLSKI
Przylot do Warszawy.
Ceny i świadczenia
Świadczenia zawarte w cenie:
• Wszelkie koszty transportu (wynajęte auta 4×4. Podczas podróży każdy ma zagwarantowane miejsce przy oknie, a miejsca środkowe pozostają puste);
• Wyżywienie: pełne wyżywienie (posiłek 3 x dziennie) od śniadania w dn. 3 do śniadania w dn. 12, kolacja pożegnalna). • Posiłki przygotowuje kucharz podróżujący w wyprawą;
• Woda butelkowana, herbata do kolacji;
• Noclegi: 2 noclegi w hotelu 3* z łazienką i klimatyzacją w Ndżamenie, 2 noclegi (pokoje 2 – osobowe) w prostym, lokalnym pensjonacie poza stolicą (możliwe wspólne łazienki), 7 noclegów w namiotach (na życzenie oddzielny namiot dla każdej osoby bez dodatkowych opłat);
• Wypożyczenie namiotu (obsługa wyprawy pomaga w rozstawianiu i zwijaniu namiotu);
• Wszelkie niezbędne zezwolenia i opłaty;
• Lokalni przewodnicy, kierowcy oraz kucharz;
• Ubezpieczenie KL, NNW, bagaż;
• Polski pilot wyprawy;
• Explore Book — zbiór informacji o wyjeździe wysyłany do każdego uczestnika w wersji elektronicznej;
Poza ceną:
• Bilet lotniczy do Ndżameny. Orientacyjny koszt biletu Warszawa – Ndżamena – Warszawa (ceny są zmienne, orientacyjny przedział cenowy od 3300 zł do 4100 zł);
• Ewentualny nocleg tranzytowy, gdyby wymagały tego godziny wybranego przelotu;
• Koszt wizy i jej uzyskania wg aktualnej stawki (ok. 190 EUR)
• Zwyczajowe napiwki;
• Koszty wykonania ewentualnych testów na Covid-19 lub innychdodatkowych czynności związanych z pandemią;
• Ewentualna dopłata do pokoju 1-osobowego podczas noclegu w hotelu i lokalnym pensjonacie;
Uwagi:
Biuro przygotowuje dokumentację niezbędną do uzyskania wizy i ewentualnych zezwoleń dla wszystkich uczestników wycieczki. Dane do jej uzyskania będą gromadzone około półtora miesiąca przed podróżą.
Obowiązek posiadania certyfikatu szczepienia przeciwko żółtej febrze.
Należy mieć paszport ważny minimum dziewięć miesięcy od daty powrotu z przynajmniej dwoma zupełnie wolnymi stronami oznaczonymi, jako strony na wizy.
Organizator zapewnia sobie możliwość zmiany kolejności programu.
Wyprawa ma charakter przygodowy. Podczas pobytu w bezludnych okolicach nie ma możliwości mycia się w bieżącej wodzie i nie ma toalet. Higienę można utrzymywać przy pomocy wilgotnych chusteczek, a umyć można się w rozdawanych miskach.
Wyżywienie jest proste, ale dosyć smaczne. Wieczorem kucharz przygotowuje dwudaniowy, ciepły posiłek. Menu zależy od dostępności świeżych produktów. W przypadku jej braku jedzenie jest przygotowane na bazie żywności konserwowanej.
Biuro na życzenie pośredniczy w zakupie biletów lotniczych po faktycznej cenie. Można też kupić bilety samodzielnie na własną rękę, po potwierdzeniu daty wyjazdu i w porozumieniu z naszym biurem.
Przed zapisaniem się na wyprawę należy mieć świadomość, że polski MSZ nie rekomenduje podróży do tego kraju. Szczegóły informacji MSZ na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Władze Czadu mogą odmówić bez podania przyczyn prawa wjazdu do niektórych miejscowości i biuro nie ponosi za to odpowiedzialności;
Biuro zastrzega sobie prawo przesunięcia o maksimum 1 dzień terminu wycieczki lub jej wydłużenia o nocleg tranzytowy bez dodatkowych kosztów zgodnie z aktualnymi rozkładami lotów.