©2023 Explore360.pl. Właścicielem marki Explore360° jest biuro PRESTIGE TOURS & Incentive Sp z o.o. z siedzibą ul. Lubicz 3 lok. 212 w Krakowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Udostępnij
Wyślij
PDF
Wycieczka NIGERIA i WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ | 16 dni
Podejmij wyzwanie:
- Zobacz jak wygląda najbardziej zaludnione państwo Afryki!
- Spotkaj się z ludem Joruba, Anyi, Baule, Guro;
- Odpraw modły w tajemniczym i świętym gaju Osun, który jest wpisany na listę UNESCO;
- Ujrzyj na własne oczy największy pałac i kościół Afryki;
- Poskacz nad falami Oceanu Atlantyckiego;
- Podziwiaj największy skarb kultury Côte d’Ivoire – rytualne tańce;
Terminy
- 07.01 - 22.01.2025
Orientacyjna liczba osób: 6 – 12
Krótko o wyprawie
Program wyprawy
Ceny i świadczenia
Krótko o wyprawie
Krótko o wyprawie
Wybrzeże Kości Słoniowej, a właściwie Côte d’Ivoire oraz Nigeria to kraje, do których nie dociera masowa turystyka. Jeszcze do niedawna nieosiągalne dla zwykłych zjadaczy chleba, powoli otwierają się na świat. Znane głównie z produkcji kakao, oleju palmowego oraz ropy naftowej mają do zaoferowania również ciekawostki interesujące dla podróżników.
Będziemy mogli zobaczyć kraje, do których dociera niewielu turystów. Jest to szansa na nowe doświadczenia poznawcze. W Wybrzeżu Kości Słoniowej będziemy uczestniczyć w typowych tańcach poszczególnych plemion. Jeden z nich, który zobaczymy został umieszczony na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W tym kraju znajdziemy też czas na chillout na atlantyckich plażach.
W Nigerii zobaczymy najciekawsze i najbezpieczniejsze zakątki położone na południu kraju. Będą to miejsca kultu, a także obszary atrakcyjne pod względem krajobrazu. Tam prawdopodobnie nie spotkamy żadnych turystów. Wyprawa jest bowiem ofertą dla osób, które już dużo widziały i z niejednego pieca chleb jadły.
Na miejscu poruszamy się autami 4×4 lub wynajętymi busami, śpimy w hotelach o standardzie minimum 3* w pokojach z łazienką i klimatyzacją. Musimy być jednak przygotowani na niespodzianki – w łazience może zabraknąć ciepłej wody, a klimatyzacja może nie zadziałać. Być może paradoksalnie za to tak kochamy nasze wyprawy do Afryki. Przynoszą niespodzianki, a podróżując po zachodniej części kontynentu spotykamy się z niezwykłym autentyzmem i doznaniami niedostępnymi w innych częściach świata.
Program wyprawy
Program
Dzień 1
PRZYLOT DO NIGERII
Dzień przeznaczony na przelot (możliwy przelot z pilotem wyprawy, który zazwyczaj podróżuje z Polski (wylot z Warszawy może nastąpić dzień wcześniej). Właściwa wyprawa zaczyna się w Lagos w Nigerii. Pozostałe szczegóły dotyczące tej wyprawy, w tym zbiór informacji pomagający w przygotowaniu się do wyjazdu będą podane w Explore Book.
Przywitanie na lotnisku przez kierowcę lub lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy. Transfer do hotelu w Lagos.
Bilet do Lagos i powrót z Abidżanu kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych.
Nocleg w hotelu w Lagos.
Dzień 2
LAGOS I BADAGARI
Stolica Nigerii Lagos jest jednym z największych miast świata i drugim co do wielkości miastem Afryki. Nic dziwnego, że zobaczymy tu tłumy ludzi, korki, niezliczone sklepy, knajpki i stragany. Ten dzień wycieczki do Nigerii spędzimy na objeździe miasta i zaaklimatyzowaniu się do afrykańskiej rzeczywistości. W planie mamy też wyjazd za miasto do Badagari, niewielkiej miejscowości o złej sławie. Choć dzisiaj to zamieszkane przez naród Joruba miasto pełne jest radości i życia, to dawniej było jednym z największych portów służących do wywozu niewolników. Kolację zjemy na Victoria Island, w najlepszej dzielnicy miasta. Kolejny nocleg w Lagos.
Dzień 3
ABEOKUTA – OSHOGBO
Tym razem ruszamy na północ do niedalekiej miejscowości Abeokuta. Miasto leży u podnóża skały Oluma, która służyła ludowi Joruba jako naturalna forteca. Do dziś to święte miejsce dla tych ludzi, których wielu przybywa do tego miejsca. Mieszkańcy Abeokuta uchodzą za bardzo przyjaznych. Szczycą się bogatą historią, zobaczymy tu pałac dawnego władcy i resztki murów, którymi było kiedyś otoczone miasto. Wieczorem dojazd do Oshogbo, stolicy stanu Osun.
[dystans drogowy dnia 315 km]
Dzień 4
OSHOGBO – AKURE
Miasto w którym jesteśmy położone jest nad rzeką Osun, a jej nazwa to także imię bogini miłości plemienia Joruba. W Oshogbo znajdziemy się tzw. świętym gaju tej bogini. Pośród bujnej roślinności płynie rzeka, a w wielu miejscach ustawiono rzeźby bogini i wybudowane małe świątynie. Ludzie przyjeżdżają tutaj, aby poprosić o płodność i udaną miłość. Taki może być też cel naszej wizyty. Miejsce to znajduje się na liście UNESCO. Kontynuujemy wycieczkę po Nigerii i dojeżdżamy do miasta Akure w stanie Ondo, gdzie nocujemy w hotelu.
[dystans drogowy dnia 110 km]
Dzień 5
IDANRE I OWO
Rano wyjazd do Idanre Hills, regionu o wielkiej urodzie. U stóp granitowego monolitu od tysięcy lat mieszkają ludzie, którzy wytworzyli ciekawą kulturę.
Po południu pojedziemy do Owo, aby zobaczyć królewski pałac Owowo. To jedno z najważniejszych, historycznych obiektów w Nigerii. Aż kilkunastu królów ludu Joruba rządziło z tego miejsca. Z tysiącem pomieszczeń i obszarem niemal stu hektarów jest największym pałacem Afryki. Powrót na nocleg do Akure.
[dystans drogowy dnia 50 km]
Dzień 6
REZERWAT OMO
Wcześnie rano rozpoczynamy podróż w kierunku Lagos. Planowany jest postój w rezerwacie leśnym Omo. Rezerwat chroni wielkie obszary lasu z żyjącymi tu zwierzętami. Mieszkają tu m.in. szympansy i słonie leśne, ale nie jest łatwo je zobaczyć w gęstwinie lasu. Nie zniechęcając się trudnościami ekipa wyprawy Explore 360° dokona próby znalezienia dzikiej zwierzyny. Uwaga, wjazd do rezerwatu Omo może nie być możliwy ze względu na zagrożenie przestępczością w tym rejonie. Decyzję o wjeździe podejmuje pilot Explore wraz z lokalnym przewodnikiem i zależy od aktualnej sytuacji w tym rejonie. Wieczorem dojazd do Lagos, gdzie przenocujemy w hotelu.
[dystans drogowy dnia 330 km]
Dzień 7
PRZELOT DO ABIDŻANU
Wyjazd na lotnisko i krótki lot do Abidżanu, największego miasta Wybrzeża Kości Słoniowej. Po transferze do hotelu i odpoczynku przespacerujemy się po dzielnicy Plateau, która jest biznesowym sercem wielkiej metropolii. Budynki świadczą o minionej świetności Abidżanu. Do lat osiemdziesiątych XX wieku można było nawet mówić o zamożności miasta. Nocleg w hotelu w Abidżanie.
Dzień 8
DROGA DO ABENGOURU
Ruszamy przez Wybrzeże Kości Słoniowej na północ. W tym dniu spotkamy lud Anyi, który przed laty wywędrował z terenów Ghany. To wspólnota, która ma bardzo silne więzy. Zachowała się ciekawa struktura plemienna z królem, wodzami i szamanami. Anyi kultywują wiarę przodków i zachowali wiele tradycyjnych wierzeń. Istotną rolę odgrywają kobiety, dziedziczy się tutaj po matce. Jedziemy poznać wspólnotę kobiet Komian, która jest swego rodzaju szkołą i ciałem doradczym dla króla, z który musi bardzo liczyć się z decyzjami kobiecej wspólnoty. Będziemy mieć okazję zobaczenia rytualnego tańca – transu wykonywanego przez kobiety przy akompaniamencie bębnów. Uważa się, że wpadające w trans tancerki komunikują się z duchami. Według Komian duch ujawnia się w transie i wskazuje drogę, jaką należy obrać w życiu.
Kolacja i nocleg w miasteczku Abengourou zakończy ten dzień.
[dystans drogowy dnia 210 km]
Dzień 9
ABENGOUROU — BOUAKE
W Abengourou widzimy pałac królewski i spotykamy dygnitarzy. Poznajemy historię regionu i rolę królów. Czasem nadarza się okazja do poznania osobiście samego monarchy, choć ze względu na zaawansowany wiek pokazuje się już rzadko. W pałacu podejmuje się istotne decyzje dla całego regionu i pełni on funkcję równoległą do administracji rządowej. Miejsce ma status eksterytorialny, bez zezwolenia króla nie może wejść tu policja, ani nikt inny.
Ruszamy w kierunku Bouake. Spotykamy kolejny lud Baule, który zachował głęboką hierarchię społeczną. Słynie z wyrobów rękodzieła przedstawiających świat duchowy. Im dalej na północ, tym bardziej ustępuje las i pojawią się sawanny. Niestety ze względu na słabą ochronę przyrody, dzikich zwierząt jest już tu niewiele. Dojazd do Bouake, drugiego pod względem ludności kraju. Pomimo liczby mieszkańców Bouake przypomina niewielkie miasteczko i nie ma nic z wielkomiejskiego charakteru. W pobliżu Bouake znajdował się niechlubny targ niewolników Kotia Koffikro. Nocleg w hotelu.
[dystans drogowy dnia 290 km]
Dzień 10
BOUAKE
Przejazd po Bouake, rano zaglądniemy do katolickiej katedry. Na zwiedzanym obszarze islam miesza się z chrześcijaństwem, jednak koegzystencja między religiami jest tu niemal wzorowa. Jedziemy do jednej z wiosek, której mieszkańcy zajmują się rękodziełem. W doskonały sposób nauczyli wypalać gliniane naczynia i ozdoby, które są słynne na cały kraj. W technice wypalania nic tu się nie zmieniło od wieków.
W kolejnej wiosce czeka na nas atrakcja w postaci pokazu słynnego tańca. Jest to taniec masek Goli, który wykonuje się podczas większych uroczystości. Twarze tancerzy są niewidoczne pod specjalnymi maskami, które używane są tylko do tego rytuału. Ich ruchy są bardzo precyzyjne i niesamowite. W wiosce można spróbować alkoholu palmowego produkowanego we wsi. U śmiałków, którzy na naszych wyprawach próbowali degustowali tego trunku do tej pory nie stwierdzono dolegliwości. Powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 11
BOUAKE — JAMUSUKRO
Kierujemy się do stolicy kraju – Jamusukro. Po drodze zatrzymujemy się w miejscu, gdzie na wielkich krosnach tka się piękne tkaniny. Jednak smutny jest to widok, wśród pracujących w tej manufakturze pod gołym niebem dostrzegamy dzieci. Po niezbyt długiej jeździe dojeżdżamy do stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Decyzję, aby z wioski Jamusukro zrobić stolicę, podjął Félix Houphouët-Boigny, wieloletni prezydent kraju, który stąd pochodził. Przejedziemy przez Jamusukro pod pałac prezydencki. W jeziorze przy tym pałacu żyją wielkie krokodyle, symbol siły i władzy. Krokodyle są nieomal święte, każdemu nadaje się imię. Jeśli będziemy mieć szczęście, to możemy trafić na karmienie bestii żywymi kurczakami. Nocleg w hotelu w Jamusukro.
[dystans drogowy dnia 110 km]
Dzień 12
JAMUSUKRO I TANIEC ZAOULI
Zwiedzanie największego w Afryce kościoła, który miał być kopią watykańskiej Bazyliki św. Piotra. Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju może pomieścić prawie 20 tysięcy osób, ale podczas mszy zjawia się zaledwie kilkuset wiernych. Oglądamy wspaniałe wnętrza udekorowane sprowadzanymi z Europy marmurami. Trudno być obojętnym wobec tysięcy metrów kwadratowych witraży, na których łatwo dojrzeć afrykańskie motywy. Imponujący jest równię wielki, rozległy teren należący do bazyliki. Następnie czeka nas podróż dość daleko za Jamusukro, a po drodze mamy lunch w formie pikniku. Droga biegnie granicami Parku Narodowego Marahoué, który jednak podczas niestabilnej sytuacji został mocno zdewastowany. Celem podróży jest ujrzenie tańca Zaouli kultywowanego przez plemię Guro. Każda wioska tego plemienia ma swojego głównego tancerza oraz uczących się adeptów. Taniec Zaouli dzięki swej niezwykłości został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem wracamy do hotelu do Jamusukro. [dystans drogowy dnia 210 km]
Dzień 13
PODRÓŻ NAD OCEAN
Ten dzień wyprawy na Wybrzeżu Kości Słoniowej przeniesie nas nad ocean w rejon Grand Bassam. Po dojeździe nad ocean cieszymy się z odpoczynku w hotelu położonym przy piaszczystej plaży. W tym rejonie pozostajemy już do wylotu.
[dystans drogowy dnia 270 km]
Dzień 14 – 15
ODPOCZYNEK NAD OCEANEM Z MOŻLIWOŚCIAMI WYCIECZEK
Pobyt nad oceanem. Dla osób ceniących aktywność możliwość dodatkowych wycieczek (poza ceną wyprawy). Jedną opcją jest zwiedzanie Grand-Bassam. Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. XIX wieczne francuskie budynki są wprawdzie mocno zaniedbane, jednak łatwo dostrzec ich urok. Miejscowy targ to barwne i autentyczne miejsce, idealne do dyskretnego fotografowania. W pobliżu znajdziemy też stragany z pamiątkami, których w Wybrzeżu Kości Słoniowej nie ma wiele. W kolejnym dniu proponujemy wycieczkę do Parku Narodowego Iles Ehotile. Park obejmuje kilka wysp zróżnicowanych przyrodniczo, z namorzynami i tropikalną roślinnością. Dzięki położeniu na wyspach przetrwały tu duże drzewa i liczne ssaki, w tym cztery gatunki naczelnych. W lagunie żyją nawet manaty, choć w tym leśno — wyspiarskim parku nie jest łatwo dojrzeć zwierzynę. Noclegi w hotelu nad oceanem.
Dzień 16
WYLOT DO WARSZAWY
Transfer na lotnisko. Powrót do Polski następuje zgodnie z zakupionymi biletami i może mieć miejsce dzień później.
KLIMAT. KIEDY JECHAĆ DO NIGERII I WYBRZEŻA KOŚCI SŁONIOWEJ?
Nigeria i Wybrzeże Kości Słoniowej charakteryzuje się trzema odrębnymi strefami klimatycznymi. Południe to wilgotny klimat monsunowy, dalej na północ mamy do czynienia z podrównikowym klimatem sawann. Jeszcze dalej na północ wyróżnia się suchy klimat zwrotnikowy, jednak program Explore 360 nie przewiduje zwiedzania tych regionów ze względu na problemy z bezpieczeństwem.
W regionach południowych pora deszczowa trwa od marca do października. Szczególnie intensywne opady notuje się w rejonie Delty Nigru (4000 mm lub więcej rocznie). W porze suchej na południu, czyli od listopada do lutego na klimat wpływa wiatr harmattan znad Sahary. Powoduje on uczucie „suchości”, dlatego zalecane jest częste nawadnianie się. Temperatury są wysokie w ciągu całego roku, wahają się od 24 do ponad 30°C.
Ceny i świadczenia
Zniżki
4% ceny – dodatkowa zniżka dla Przyjaciół Explore (definicja Przyjaciela Explore jest zawarta jest poniżej w „Uwagach”). Zniżki naliczane są od ceny podstawowej (poza obowiązkową dopłatą płatną na miejscu).
Single bez dopłaty – w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 6 miesięcy przed wycieczką.
I rata – 20% ceny wycieczki płatne do 2 dni od zapisu
II rata – dopłata do 50% ceny – 95 dni przed datą wyjazdu
III rata – dopłata do 100% ceny – 45 dni przed datą wyjazdu
Świadczenia zawarte w cenie:
– przelot z Nigerii do Wybrzeża Kości Słoniowej z bagażem nadawanym;
– wszelkie koszty transportu (wynajęte mikrobusy lub auta 4×4, taxi);
– transfer z lotniska podczas pierwszego dnia oraz na lotnisko w ostatnim dniu wyprawy;
– noclegi w pokojach 2-osobowych – hotele 3* (standard wg oceny biura). Uwaga! W przypadku tej wyprawy dostępne są zwykle tylko łóżka małżeńskie, brak możliwości noclegów w pokoju z dwoma łóżkami;
– codzienne śniadania;
– bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie;
– pokazy tańców w Wybrzeżu Kości Słoniowej wg programu;
– wszelkie inne opłaty administracyjne;
– ubezpieczenie KL, NNW, bagaż;
– usługi lokalnych przewodników w wybranych miejscach;
– opieka polskiego pilota;
– Explore Book – zbiór informacji o wyjeździe w wersji elektronicznej;
Poza ceną:
– bilet lotniczy z wybranego miejsca do Lagos i powrotu z Abidżanu do miasta docelowego (orientacyjna cena przelotu Warszawa – Lagos, Abidżan – Warszawa ok. 3000 – 4100 PLN). Przelot do Afryki kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z organizatorem). Biuro Podróży Explore 360° może pomóc w zakupie biletów lotniczych, doliczając opłatę dodatkową za osobę za bilet. W tym przypadku prosimy o kontakt z biurem. Zachęcamy do zakupu indywidualnych biletów na przelot do krajów docelowych poprzez strony internetowe lub agentów lotniczych. UWAGA! Bilet można kupić w momencie potwierdzenia wyprawy;
– obowiązkowa dopłata na miejscu (ostatnia rata) w wysokości 800 USD, ostatnia rata wyjazdu płatna na miejscu, obejmująca część świadczeń;
– koszt wiz i ich uzyskania (ok. 470 USD);
– ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, ubezpieczenie od chorób przewlekłych;
– pozostałe wyżywienie;
– zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych;
– dopłata do pokoju 1-osobowego (konieczna dla osób nieśpiących w jednym podwójnym łóżku):;
Uwagi
– należy posiadać ważne szczepienie przeciw żółtej febrze, poświadczone w żółtej książeczce (lub wpis w języku angielskim o braku możliwości zaszczepienia); zalecane jest stosowanie środków antymalarycznych po konsultacji z lekarzem;
– podczas wyprawy poruszamy się różnymi środkami transportu; najczęściej podczas przejazdów pojazdami wynajętymi stosujemy zasadę rotacji (każdego dnia siedzimy w innym miejscu w danym pojeździe), by każdy miał możliwość siedzieć przy oknie;
– na całej trasie nie ma możliwości zakwaterowania w pokojach z dwoma oddzielnymi łóżkami, dlatego zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych jest możliwe tylko dla par śpiących w jednym łóżku. Dla pozostałych osób zachodzi konieczność dopłaty do pokoju 1-osobowego;
– należy liczyć się z możliwością braku ciepłej wody lub awarii klimatyzacji w niektórych miejscach;
– biuro zapewnia sobie możliwość zmiany kolejności programu;
– należy posiadać paszport z datą ważności i liczbą wolnych stron odpowiednią dla każdej wyprawy – w przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z biurem;
– w przypadku posługiwania się innym paszportem niż paszport polski lub paszportem dyplomatycznym, uczestnik wycieczki musi na własną rękę sprawdzić wymagania wizowe dotyczące zwiedzanych krajów i załatwić odpowiednie wizy we własnym zakresie;
– pilot wyprawy zwykle podróżuje z Polski i jest możliwość wspólnego przelotu z pilotem wyprawy; pilot wyprawy może pozostać w kraju docelowym i przelot powrotny będzie odbywał się bez obecności pilota wyprawy;
– kim jest Przyjaciel Explore 360°? Przyjacielem Explore 360° jest każda osoba, która była przynajmniej raz na wyprawie Explore 360°. Przyjaciel Explore jest pozytywnie nastawiony do nas i do świata. W przypadku trudniejszych sytuacji podczas wyprawy wykazuje się cierpliwością i pomocą w rozwiązaniu sytuacji. Przyjaciel Explore pomaga nam w ulepszaniu wycieczki. Robi to, kontaktując się z nami lub pilotem wyprawy, nie krytykując i nie narzekając publicznie;
– orientacyjna liczba uczestników: 6-12 osób.