©2023 Explore360.pl. Właścicielem marki Explore360° jest biuro PRESTIGE TOURS & Incentive Sp z o.o. z siedzibą ul. Lubicz 3 lok. 212 w Krakowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Udostępnij
Wyślij
PDF
Afganistan | 11 dni
Podejmij wyzwanie:
- Wybierz się do Afganistanu;
- Zobacz najbardziej ortodoksyjne miasto Afganistanu: Kandahar;
- Poznaj Kabul – dynamiczną afgańską stolicę;
- Odwiedź wioski słynnej Doliny Pandższir;
- Zapuść się w zaułki starego miasta pięknego Heratu;
- Poszukaj pozostałości po posągach Buddy w Bamianie
Terminy
- 24.04.2025 - 04.05.2025
- 16.10.2025 - 26.10.2025
- 23.04.2026 – 03.05.2026
Orientacyjna liczba osób: 6 – 12
Krótko o wyprawie
Program wyprawy
Ceny i świadczenia
Krótko o wyprawie
Krótko o wyprawie
Od maja 2023 roku wróciliśmy do organizacji regularnych wycieczek do Afganistanu. Kraj ten może zafascynować, zauroczyć, choć ta miłość bywa trudna. Zorganizowaliśmy już od tej pory kilka wypraw do tego fascynującego kraju!
W roku 2021 Amerykanie ostatecznie wycofali się z Afganistanu, a władzę przejęli niemal bez jednego wystrzału talibowie popierani przez większość społeczeństwa. Szybko zaprowadzili w kraju względne bezpieczeństwo, choć niestety kobiety ponownie utraciły wiele praw. Niemniej ponownie, Afganistan stał się państwem możliwym do zobaczenia.
Podczas wyprawy będziemy dbać o bezpieczeństwo, jak tylko jest to możliwe. Będziemy cały czas w towarzystwie miejscowego przewodnika, który będzie się o nas troszczył, jak o własną rodzinę. Wykorzystujemy nasze wieloletnie kontakty z Afganistanem i znajomości nabyte podczas poprzednich podróży. Na miejscu musimy starannie dostosowywać się do tamtejszych kanonów zachowania. Bierzemy pod uwagę zmiany planów zwiedzania w zależności od aktualnej sytuacji politycznej. Z drugiej strony, nie taki diabeł straszny, jak go malują, czego dowodem są cudzoziemcy podróżujący ponownie po Afganistanie. Są wśród nich nawet kobiety z Europy, które nauczyły się funkcjonować w islamskim, zdominowanym przez mężczyzn świecie.
Podróż przebiega w niezłych warunkach. Podróżujemy wynajętymi mikrobusami i śpimy w zadziwiająco przyzwoitych hotelach, choć oczywiście żaden Hilton nie znajdzie się na naszej trasie.
Afganistan to fascynująca historia, jej materialne świadectwa, gościnność ludzi, piękne krajobrazy, góry, zwyczaje, egzotyka. Wszystko zobaczymy na własne oczy i po wyprawie kraj przestanie kojarzyć nam się wyłącznie z konfliktami. Być może lepiej nie mówić sąsiadom, że zamierzacie spędzić urlop w Afganistanie, mogą tego nie zrozumieć. Opowiecie im o swoich wrażeniach dopiero po powrocie.
Program wyprawy
Program
Dzień 1
WYLOT Z POLSKI
Dzień przeznaczony na przelot (możliwy przelot z pilotem wyprawy, który podróżuje z Polski; wylot z Warszawy może nastąpić dzień wcześniej). Właściwa wyprawa zaczyna się w Kabulu w Afganistanie. Szczegóły dotyczące miejsca zbiórki będą podane w Explore Book, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące przygotowania do wyprawy.
Przywitanie na lotnisku przez kierowcę lub lokalnego przewodnika, lub pilota wyprawy. Transfer do hotelu w Luandzie.
Przelot do Afganistanu kupuje uczestnik wyjazdu indywidualnie (po wcześniejszej konsultacji z organizatorem). Biuro może na życzenie pomóc w dokonaniu zakupu biletów lotniczych.
Od tej chwili zaczynamy realizację wyprawy. Dziś lotnisko w Kabulu funkcjonuje normalnie i ląduje tu wiele linii lotniczych, co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia. Kabul leży w rozleglej kotlinie na wysokości ponad 1700 m n.p.m., dlatego latem upały nie dokuczają, a zimy mogą być w mieście bardzo chłodne i może leżeć śnieg. Kabul jest ciekawym, egzotycznym miastem. Jego historia była bardzo burzliwa, miasto przeżyło wiele wojen i oblężeń, a ślady historii widać na każdym kroku. W pierwszym dniu pobytu omówimy zasady zwiedzania tego kraju wraz z lokalnym przewodnikiem. Pozwoli nam to zrozumieć obowiązujące realia w danej chwili.
Musimy odwiedzić krawca, który już na następny dzień uszyje dla nas afgańskie stroje – szalwar kamiz. W ten sposób podczas naszej podróży przez Afganistan wtopimy się w tłum i nie będziemy wzbudzać sensacji. To działa, już to przećwiczyliśmy! W zależności od godzin przylotu w tym dniu poznamy trochę afgańskiej stolicy. Ciemności przerwą zwiedzanie miasta i zmuszą nas do przyjazdu do hotelu.
Nocleg w Kabulu.
Dzień 2
DOLINA PANDŻSZIR
Kurs na północ do Doliny Pandższir. To słynna, a nawet można powiedzieć kultowa dolina. Przed długie dziesięć lat Armia Czerwona pomimo stosowania krwawego terroru wobec ludności cywilnej, nie zdołała zdobyć doliny. Region ten zamieszkuje społeczeństwo afgańskich Tadżyków, którzy walczyli pod dowództwem Ahmeda Szacha Masuda. Masud znany jako „Lew Pandższiru” skutecznie opierał się też Talibom. Zginął w zamachu zorganizowanym prawdopodobnie przez Al Kaidę. Odwiedzimy mauzoleum Masuda (jeśli dostaniemy pozwolenie od lokalnych władz; pozwolenie wydawane jest dopiero po przyjeździe i spotkaniu z nimi), które znajduje się obok jego rodzinnej wsi. Wycieczka do Doliny Pandższir to okazja do ujrzenia życia afgańskiej prowincji. Otoczenie doliny nas zachwyci. Widząc skały i urozmaicony teren zrozumiemy, że są to obszary stworzone do partyzantki. Do Kabulu wracamy wieczorem na nocleg.
UWAGA! Możliwy program zastępczy na ten dzień, gdyby pojawiły się informacje mające wpłynąć na bezpieczeństwo uczestników wyjazdu podczas zwiedzania Doliny Pandższir.
Dzień 3
LOT DO HERATU
Jedziemy na lotnisko. Wylatujemy do Heratu. Nasza podróż przenosi się do zachodniego Afganistanu. To starożytne miasto założone przez Aleksandra Macedońskiego. Do dziś zachowały się resztki cytadeli zbudowanej przez Aleksandra. Herat jest pełen zabytków, które niestety zostały poważnie zniszczone podczas ostatnich wojen. Szczególnie katastrofalny był rosyjski dywanowy nalot w 1983 r., który zniszczył lub uszkodził aż połowę miasta i spowodował śmierć tysięcy cywilnych mieszkańców.
Po przyjeździe do miasta czeka nas wizyta u przedstawicieli tutejszej władzy. Jest to normalna procedura, która jest obowiązkowa dla każdego obcokrajowca przyjeżdżającego do danego regionu. Po potwierdzeniu uzyskanych przed wyjazdem pozwoleń na zwiedzanie w zależności od czasu, udajemy się na pierwsze spotkanie z Heratem.
Dzień 4
HERAT
Kolejny ciekawy dzień wycieczki do Afganistanu. Nie ominiemy najważniejszych zabytków – pięknego Meczetu Piątkowego, karawanseraju, medres, minaretów. Najwięcej wrażeń przyniosą nam wędrówki po jednym z bazarów. Tu musimy się ostro targować, co jest częścią kultury Afganistanu. Można bez znudzenia spacerować po uliczkach starego miasta, zaglądać do warsztatów, herbaciarni. Zwiedzimy nawet muzeum, a będzie to muzeum dżihadu (jeśli będzie otwarte). Nic dziwnego, że powstało w mieście tak ciężko dotkniętym przez wojnę. Dziś Herat jak na Afganistan jest miejscem bezpiecznym, co cieszy mieszkańców. Oby tak pozostało! O zachodzie słońca rozlega się nawoływanie do modlitwy z setek minaretów i już wiadomo, że kończy się kolejny dzień w Heracie.
Dzień 5
PRZEJAZD DO KANDAHARU
Dzień przeznaczony na podziwianie krajobrazów afgańskiej prowincji. Mamy do pokonania trasę, która jeszcze do niedawna była niemożliwa do przejechania ze względów bezpieczeństwa. Czekają nas liczne kontrole ze strony tutejszej władzy i sprawdzanie dokumentów. Ale do tego już zdążyliśmy się przyzwyczaić, bo nie jest to dla nas pierwszy raz. Paradoksalnie przez to, że cały kraj jest praktycznie kontrolowany przez talibów, wszędzie jest…bezpiecznie dla obcokrajowców.
Późnym wieczorem przyjazd do Kandaharu.
Dzień 6
KANDAHAR
Kandahar to dawna stolica Imperium Durrani, które jest przez historyków uważane za pierwsze Imperium Afganistanu. Miasto uważane jest za najbardziej konserwatywne w całym Afganistanie. Na ulicach zobaczymy głównie mężczyzn, a gdzieniegdzie dostrzeżemy kobiety ubrane w burki. Tutaj zagłębimy się w tajemnice kultury islamskiej.
W Kandaharze znajduje się najcenniejsza relikwia Afganistanu: Płaszcz Proroka. Według tradycji ten płaszcz chronił zawsze mieszkańców Kandaharu przed klęskami i żywiołami. Kiedy niewykształcony rolnik z afgańskiej prowincji przybył do Kandaharu i nałożył go, zyskał w oczach mieszkańców Afganistanu. Pomogło mu to zostać przywódcą talibów…
W Kandaharze znajdują się bazary, meczety i wzgórze, z którego rozpościera się panorama na okolice.
Nocleg w Kandaharze.
Dzień 7
PRZELOT DO KABULU
Lecimy samolotem do Kabulu. W przypadku odwołania lotu, przejazd cały dzień drogą lądową. Na tej trasie musimy być przygotowani na tego typu niespodzianki. Nocleg w znanym już hotelu w Kabulu.
Dzień 8
KABUL — BAMIAN
Kolejny ciekawy dzień. Wyjeżdżamy do Bamianu. Z każdym kilometrem górska droga zapiera dech w piersiach. Droga, która była budowana w latach 30-tych XX wieku poprowadzi nas przez jedną z przełęczy, która uważana jest za ważniejszą w kraju. Wjeżdżamy na teren Hazarów, bardzo ciekawą grupę społeczną, która jest łatwa do rozpoznania. Nie należy ona do ulubionych grup obecnej władzy, gdyż przez wiele lat toczyli ze sobą walki. Dziś są zepchnięci do roli drugoplanowej. Stanowią ok. 8-10% całej ludności kraju.
Po południu dojeżdżamy do Bamianu, położonego na wysokości ok. 2500 m n.p.m. miasta.
Dolina Bamianu znajdowała się na Szlaku Jedwabnym. Była kwitnącym ośrodkiem buddyjskim między I a XIII wiekiem i ważnym miejscem pielgrzymek. W okolicy znajdowało się kilka buddyjskich pomników, w tym posągi i rzeźbione jaskinie. Miejsce było pod wpływem kultury indyjskiej, hellenistycznej, rzymskiej i Imperium Sasanidów. Później, w okresie islamu, zbudowano kilka fortyfikacji, a kultura buddyjska podupadła. Dwa kolosalne stojące posągi Buddy zostały zniszczone przez talibów w 2001 roku. W tym dniu wyjedziemy w okolice Bamianu, by poszukać pozostałości po posągach Buddy.
Nocleg w pensjonacie w Bamianie.
Dzień 9
PARK NARODOWY BAND-E AMIR
W dniu dzisiejszym czeka nas „Uczta dla oczu” – przepiękne miejsce, jaki jest Park Narodowy Band-e Amir. Znajdujący się o około godzinę drogi od Bamianu, pierwszy park narodowy kraju został założony w 2009 roku. Zadaniem jego jest ochrona pięknie położonych jezior wśród gór. Będziemy mieli okazję do spacerów w pięknych okolicznościach przyrody.
Powrót na nocleg do Bamianu.
Dzień 10
BAMIAN – KABUL
Rano ruszamy do Kabulu. Górskie krajobrazy towarzyszą nam niemal przez całą drogę. Do afgańskiej stolicy powinniśmy przyjechać już po południu. Mamy kolejne chwile na eksplorowanie niezwykłego Kabulu.
Nocleg w Kabulu.
Dzień 11
POWRÓT
Jedziemy na lotnisko i kończymy naszą wyprawę. Powrót do Polski następuje zgodnie z zakupionymi biletami i może mieć miejsce dzień później.
UWAGA! Kolejność zwiedzania może ulec korekcie z przyczyn logistycznych.
KLIMAT. KIEDY JECHAĆ DO AFGANISTANU?
W Afganistanie występują upalne lata i bardzo mroźne zimy. Dlatego najlepszym okresem do wyjazdu jest nasza wiosna lub jesień. W zależności od przebywania na danych wysokościach zmienia się temperatura. Średnie temperatury w maju oraz w październiku w ciągu dnia w Kabulu to ok. 23-25°C, w Bamianie ok. 18°C, natomiast w Heracie ok. 28°C.
Najwięcej opadów deszczu występuje w Kabulu i w Bamianie od grudnia do marca, natomiast w Heracie opady deszczu występują bardzo rzadko.
Ceny i świadczenia
Zniżki
4% ceny – dodatkowa zniżka dla Przyjaciół Explore (definicja Przyjaciela Explore jest zawarta w Uwagach). Zniżki naliczane są od ceny podstawowej (poza obowiązkową dopłatą płatną na miejscu).
Single bez dopłaty – w przypadku braku możliwości dokwaterowania i przy zapisie minimum 6 miesięcy przed wycieczką.
I rata – 20% ceny wycieczki płatne do 2 dni od zapisu
II rata – dopłata do 50% ceny – 95 dni przed datą wyjazdu
III rata – dopłata do 100% ceny – 45 dni przed datą wyjazdu
Płatność w USD (na konto USD) lub w PLN (na konto PLN) według średniego kursu NBP z dnia wpłaty.
Świadczenia zawarte w cenie:
– bilety lotnicze Kabul — Herat oraz Kandahar – Kabul;
– noclegi w Afganistanie w hotelach lub lokalnych pensjonatach ok. 2* – 3* (2-osobowe pokoje z łazienką)
– dwa tranzytowe noclegi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (hotel 3*);
– śniadania w hotelach;
– przygotowanie dokumentacji wizowej;
– zezwolenia i opłaty administracyjne na miejscu;
– transport wynajętymi minibusami lub samochodami osobowymi;
– wstępy do obiektów, które są w programie;
– usługi lokalnego przewodnika dbającego o bezpieczeństwo grupy;
– opieka polskiego pilota wyprawy;
– ubezpieczenie KL, NNW, bagaż;
– Explore Book – zbiór informacji o wyjeździe w wersji elektronicznej;
-opłata TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny);
Poza ceną:
– obowiązkowa dopłata na miejscu w wysokości 900 USD obejmująca część świadczeń płatnych na miejscu
– opłata wizowa wg aktualnej stawki: 220 USD (tryb normalny, 10 dni roboczych w ambasadzie) lub 280 USD (tryb ekspresowy; wiza otrzymana w tym samym dniu);
– bilety lotnicze Polska – Afganistan – Polska (ok. 4500 zł); Biuro Podróży Explore 360° może pomóc w zakupie biletów lotniczych, doliczając opłatę dodatkową za osobę za bilet. W tym przypadku prosimy o kontakt z biurem. Zachęcamy do zakupu indywidualnych biletów na przelot do krajów docelowych poprzez strony internetowe lub agentów lotniczych, UWAGA! Bilet można kupić w momencie potwierdzenia wyprawy;
– pozostałe wyżywienie i napoje;
– zwyczajowe napiwki dla przewodników i kierowców;
– dopłata do pokoju 1-osobowego w wysokości 380 USD;
– ubezpieczenie dodatkowe np. od chorób przewlekłych czy od rezygnacji
Uwagi:
– biuro przygotowuje odpowiednią dokumentację do uzyskania wizy w zależności od aktualnych regulacji. Dane do jej uzyskania będą gromadzone około 45 dni przed wyjazdem;
– należy posiadać paszport ważny 9 miesięcy od daty powrotu z wolnymi stronami na pieczątki i wizy;
– paszport nie może nosić jakichkolwiek pieczątek świadczących o pobycie w Izraelu;
– w przypadku posługiwania się innym paszportem niż paszport polski lub paszportem dyplomatycznym, uczestnik wycieczki musi na własną rękę sprawdzić wymagania wizowe dotyczące zwiedzanych krajów i załatwić odpowiednie wizy we własnym zakresie;
– przed zapisaniem się na wyprawę należy mieć świadomość, że polski MSZ odradza podróże do tego kraju. Szczegóły informacji MSZ na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/afganistan;
– organizator zapewnia sobie możliwość zmiany programu lub jego kolejności ze względów bezpieczeństwa oraz czynników losowych;
– biuro na życzenie pośredniczy w zakupie biletów lotniczych. Można też kupić bilety samodzielnie na własną rękę, po potwierdzeniu daty wyjazdu i w porozumieniu z Organizatorem;
– wyprawa w części przebiega daleko od placówek medycznych, w przypadku losowych zdarzeń nie ma możliwości szybkiego kontaktu z lekarzem, a stan służby zdrowia w Afganistanie nie jest najwyższej jakości;
– pilot wyprawy zwykle podróżuje z Polski i jest możliwość wspólnego przelotu z pilotem wyprawy; pilot wyprawy może pozostać w kraju docelowym i przelot powrotny będzie odbywał się bez obecności pilota wyprawy;
– kim jest Przyjaciel Explore 360°? Przyjacielem Explore 360° jest każda osoba, która była przyjemniej raz na wyprawie Explore 360°. Przyjaciel Explore jest pozytywnie nastawiony do nas i do świata. W przypadku trudniejszych sytuacji podczas wyprawy, wykazuje się cierpliwością i pomocą w rozwiązaniu sytuacji. Przyjaciel Explore pomaga nam w ulepszaniu wycieczki. Robi to kontaktując się z nami lub pilotem wyprawy, nie krytykując i nie narzekając publicznie;
– orientacyjna liczba uczestników: 6-12 osób.